Naše tělo potřebuje vydatný spánek. Díky němu se organismus regeneruje, nabíjí, bojuje s infekcemi, posiluje se obranyschopnost. Spánek je základní životní potřeba. A neexistují výjimky. Je prokázáno, že k tomu, abychom mohli žít, nám stačí čtyři až pět hodin spánku.
Otázka ovšem zní, jaký by to byl život. Spánek je totiž potřebný nejen pro regeneraci fyzických, ale i duševních sil. Když spíme, klesá tělesná teplota, což znamená, že šetříme energií. Snižuje se i tempo látkové výměny a tělo se může věnovat obnově zničených buněk a tkání.
Při spánku také mozek zpracovává informace, seřazuje je a zbytečné vyhazuje. Právě proto máme někdy po ránu pocit, že jsou naše problémy o cosi menší.
Máte-li potíže se spánkem dlouhodobě a neřešíte je, může se to odrazit nejen na zhoršené kvalitě života, ale i na zvýšení rizika vzniku závažných duševních onemocnění. Nemusíte každou noc spát doporučených osm hodin. Každý se někdy nevyspí.
Když několik nocí spíte hůře, nijak to neohrožuje zdraví. Spánkový dluh lze dospat během následujících nocí. Také neplatí, že váš spánek musí být nepřerušovaný. Každý z nás se během noci několikrát probudí a zase usne, jen si to neuvědomujeme. Pokud však nespavost trvá déle než několik týdnů a nepomáhá ani zlepšení spánkové hygieny, bylinkové čaje nebo úprava životosprávy je třeba navštívit odborníka. Po lécích na spaní nesahejte bez doporučení lékaře a ani je neberte dlouhodobě.
Důležitým faktorem pro klidný spánek je výběr vhodné matrace (zdravotní matrace) a kvalitní lůžkoviny, jako ložní povlečení, prostěradla, polštáře, přikrývky a deky.
I krátkodobý nedostatek spánku u lidí provázejí potíže – poruchy krátkodobé paměti, výkyvové nálady, poruchy koncentrace a narušení schopnosti tvořit, plánovat. Ospalost při řízení automobilu je stejně nebezpečná jako opilost.
Stačí, když se nevyspíme pár týdnů nebo měsíců. Nastoupí předčasné stárnutí, únava a chronické poruchy paměti. Rovněž se zvyšuje riziko vzniku infekcí, cukrovky, srdečních a zažívacích onemocnění. Poruchami spánku a nespavostí trpí dnes skoro každý třetí dospělý člověk. Podle odborníků jde doslova o civilizační nemoc, kterou způsobuje zrychlující se životní tempo, narušení přirozených biorytmů, stres a nepřirozené střídání spánku a bdění.
Nemůže-li člověk usnout před zkouškou, v cizím prostředí, před důležitou schůzkou, nemusí si dělat vážné starosti. Občasná porucha spánku potká až devadesát procent populace.