Nové výzkumy nám umožňují doslova cítit „dech“ starověké říše. Španělským vědcům se podařilo identifikovat chemické složení parfémů používaných v římské říši.
Vědci z Cordobské univerzity určili složení římských parfémů díky unikátnímu objevu. Vyřezávanou křemennou lahvičku se zbytky parfému našli archeologové v pohřební urně ve španělské Seville. Byl vykopán v roce 2019 v moderní Carmoně. Nyní vědci popsali chemické složení látky uvnitř.
Asi před dvěma tisíci lety ve Španělské římské říši používali obyvatelé parfémy vyrobené z olejů s vůní pižma a kafru. Tyto oleje byly získány z z rostliny zvané pačuli ( Pogostemon cablin ). Pačuliový olej je v parfumerii široce používán i dnes. Dosud však neexistují důkazy o tom, že by se používal i v rámci Římské říše.
Pačuli olej
Pačuli brusný papír je keř, který dosahuje výšky kolem metru. Z jeho zelených listů se získává aromatický pačuli olej. Rostlina se pěstuje především v Asii a v Evropě byla znovu „objevena“ až v 19. století. Vůně odpuzuje moly a jiný hmyz a po staletí se používá v tradiční asijské medicíně jako relaxační prostředek. Používal se také při bolestech hlavy a žaludku a jako protijed při hadím uštknutí.
Dnes je to jedna z nejčastěji používaných složek parfémového základu. Dodává vůním hloubku a dokonale je uchovává. Vůně oleje je často popisována jako kořenitě-zemitá nebo pižmová-kaforová.
Kromě oleje z pačuli se ve starověkých parfémech nacházel i rostlinný olej, pravděpodobně olivový olej. Lahvička byla vyrobena z křemene a měla tvar malé amfory. Nádoby na parfémy v 1. století našeho letopočtu byly obvykle vyrobeny ze skla.
Vědci tvrdí, že nález byl poměrně neobvyklý, protože v římských dobách byly nádoby vyrobené z křemene velmi vzácné a luxusní. Několik podobných bylo nalezeno poblíž Carmony. Navíc byla lahvička uzavřena a zapečetěna. Díky tomu se velmi dobře zachoval parfém uvnitř, který postupem času dostal podobu pevné hmoty.
Vášeň pro parfémy
Vedle nádoby byly v látkovém sáčku tři jantarové korálky. Artefakty byly nalezeny uvnitř skleněné urny se zpopelněnými ostatky 30-40leté ženy. V hrobce bylo uloženo dalších pět uren obsahujících ostatky pravděpodobně bohaté rodiny.
K rozluštění složení parfému použil tým výzkumníků nejmodernější technologii včetně rentgenové difrakce a plynové chromatografie v kombinaci s hmotnostní spektrometrií. Díky tomu byli vědci schopni identifikovat vonné tóny pačuli. Toto je poprvé, co jsme ochutnali parfém z římských dob.
„Ačkoli archeologické vykopávky objevily velké množství nádob používaných k uchovávání parfémů nebo mastí ve starém Římě, o chemickém složení nebo původu těchto látek je známo jen málo,“ píší vědci ve svém článku.
Staří Římané měli velkou vášeň pro parfémy. Používali různé vůně v každodenním životě, ale také při četných rituálech, jako je balzamování mrtvých.